Історико-краєзнавчий музей нашої школи “Мамина світлиця” був створений у березні 1992 року силами вчительського та учнівського колективів з ініціативи вчителя географії та історії Баковської Олександри Іллівни, яка і завідувала музеєм з початку його заснування по вересень 2015 року. На даний момент, завідувачем музею є Пельц Мар’яна Василівна, вчитель географії та історії. У 2008 році він був зареєстрований в обласному центрі краєзнавства і туризму. За цей час було зібрано понад 200 експонатів, окремі з яких є справді унікальними.

Церковна реєстраційна книга шлюбів у період з 1917 по 1939 роки. спочатку здавалося, що нічого цікавого тут немає. Однак, при глибшому опрацюванні членами гуртка «Оберіг» виявилося, що багато цікавого ці записи можуть розповісти: нерівні шлюби (різниця у віці між нареченими могла бути 10 років), шлюби між вдівцями і молодими дівчатами й навпаки, а теперішні вуличні прізвиська були колись прізвищами.

dsc03674

Рідкісні просвітянські видання: ювілейне видання «Просвіті 40 років», журнал «Просвіта» 1903 року видання та «Місяцеслов» 1856 року, яким міг користуватися ще Т.Г. Шевченко.

dsc03673

Матеріали про розвиток освіти в селі: лист першого вчителя і засновника сільської школи Максима Гнідця, написаний у 1940 році і переданий родичами у музей. Саме з нього ми дізналися, що школа в селі була відкрита в 1906 році.

dsc03672

Експозиція «З бабусиної скрині» містить вишиті рушники, сорочки, сардачки, запаски. Особливу увагу привертає весільна спідниця Сохань Насті, яка вінчалася 2 листопада 1927 року, про що свідчить запис у реєстраційній книзі шлюбів.

dsc03664            dsc03665

В експозиції «Знаряддя праці і предмети домашнього вжитку» також зберігаються цікаві експонати: куделя, ночви, праски, глиняний посуд тощо.

dsc03691              dsc03667

dsc03685

Окремо хотілося б відмітити роботу, яка проводиться на базі музею: створено раду музею, до якої ввійшли вчителі та учні, працює гурток «Оберіг», група екскурсоводів. Силами учнів зібрано багато фольклорного матеріалу, який узагальнено в альбомах «Віншівки мого села», «Приказки та прислів’я», «Мамина колискова». А робота «Весілля у Забір’ї» отримала у 2005 році перше місце в обласному зльоті «Моя земля – земля моїх батьків» у номінації «Домашня майстерня».

Збираючи матеріали про голодомор, виявилося, що у нашому селі проживає 88-річна жителька, яка пережила Голодомор 1932-33 років у Хмельницькій області. Зібрані матеріали оформили у роботі «Молитва за Україну» та використали при написанні історії села. Їх упорядкувала і видала у книзі «Забір’я моє» жовківський краєзнавець і поетеса Галина Фесюк. Книга викликала чималий інтерес у читачів і стала своєрідним закликом до всіх небайдужих не зупинятися на цій важливій дорозі. Дещо пізніше нашим односельчанином Петром Домашовцем була видана друга книга з історії села – «Отчий край», в основу якої лягли матеріали музею, спогади односельчан. У музеї є ще одна історія – спогад про село «Одне півстоліття», видана в 70-х роках у Канаді нашим земляком-емігрантом Григорієм Домашовцем.

dsc03678                    dsc03682dsc03687

Гордістю і великим надбанням музею є численні матеріали по відомих людей, наших земляків, випускників школи. Про одного з них розповімо детальніше:
Петро Олишко – під старшина УСС, у своїх віршованих автобіографічних записках, які вийшли у 1977 році в Канаді під назвою «Від колиски до могили», описує бойові дороги січових стрільців. Сам же він був учасником боїв на горі Маківці.

dsc03694
Багато можна говорити про роботу музею, про виховання підростаючого покоління на прикладі нашої історії, але, як мовиться, «краще один раз побачити, ніж сто разів почути». Тому гостинно запрошуємо відвідати наш музей. Бо саме глибокі коріння минулого допомагають краще осягнути історію рідного краю, вагоме значення родини у вихованні духовності наших дітей.

 

Адреса музею: Львівська область, Жовківський район, с. Забір’я, вул. Центральна, 67;   тел: (252) 45-771.